Co daje scrum na dłuższą metę zespołowi projektowemu?

Zwinne zarządzanie to unikalny i nowoczesny sposób zarządzania projektami, gdzie nie występuje ani jeden manager projektu, którego zadaniem jest rozdzielanie obowiązków projektowych między członkami zespołu.

Cały zwinny zespół jest rozliczany z efektów, a poszczególni członkowie sami wybierają sobie zadania należące do ich obowiązków, które będą realizować w pewnym zakresie czasowym. Zwinne zespoły często idą w parze ze scrumem, który jest metodą wprowadzenia pewnej struktury oraz dodatkowych instrumentów do pracy zespołu zwinnego.

W takim zespole mamy trzy główne role: product ownera, scrum mastera i developerów. Szkolenia scrum product owner przekazują konkretną wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób komunikować się z klientem oraz developerami w zespole. Szkolenie product owner informuje właściciela produktu też o tym, dlaczego odpowiednia komunikacja jest ważna i kluczowa w powodzeniu realizacji projektu.

Dodatkowo, scrum szkolenie lepiej objaśnia obowiązki pozostałych osób w zespole. Oprócz komunikatora, mediatora, w zespole, mamy też scrum mastera, który jest odpowiedzialny za usuwanie problemów i przeszkód stojących na drodze do realizacji zadań projektowych.

Developerzy muszą wyróżniać się odpowiednimi cechami oraz nastawieniem, aby być w stanie nadążać za zmieniającymi się wymaganiami projektowymi.

Agile pm foundation pokazuje, że scrum pozwala nie tylko wprowadzić instrumenty niezbędne do rejestrowania przebiegu pracy, ale także pozwala każdemu członkowi zespołu wyrobić w sobie cechy niezbędne do motywacji do wypełniania codziennej pracy oraz wprowadza możliwość indywidualnej oceny w przypadku potrzeby realizacji określonych zadań.

Każdy z developerów, zanim zdecyduje się na wykonanie określonego zadania, ma szansę zweryfikować sam przed sobą, czy jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem, nawet jeśli nigdy wcześniej go nie wykonywał, i z jakich ewentualnie źródeł może otrzymać pomoc, jeśli wykonanie tego zadania będzie wiązało się z pokonaniem nierozpoznanej do tej pory przeszkody.