Co to jest Power Query?

W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z komputera. Czy to w pracy, w domu czy w szkole. Na pewno też nie ma osoby, która by nie korzystała z programów z pakietu Microsoft Office. Znajdziemy tam między innymi Word i Excel. Każdy z tych programów co jakiś czas ma do ściągnięcia różnego rodzaju dodatki. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić Co to jest Power Query?

Do czego jest Power Query?

Jeśli chodzi o program Excel to program do tworzenia tabel, wykresów, robienia raportów i analiz finansowych. Jednak nie wszystko można na nim zrobić. Brakowało elementów. Głównie Microsoft dostrzegł, iż jeśli chodzi o posiadane narzędzia służące przekształcaniu danych to Firma została znacznie w tyle w porównaniu do konkurencji. Dlatego postanowili coś z tym zrobić. A wszystko również dlatego, iż osoby używające Excela miały problem z przenoszeniem danych, importowaniem plików pochodzących z innych źródeł. Dlatego, też Microsoft postanowił wyjść naprzeciw i stworzył Power Query. To narzędzie z grupy ETL. Do czego zatem ten dodatek służy? Pozwala nam sięgać do różnych źródeł danych. Liczba źródeł jest imponująca. Excel wypada słabo pod tym względem. Dzięki aplikacji możemy śmiało dostać się do tabelek jakie tworzyliśmy w Excelu. Możemy także dostać się do różnych plików tekstowych, baz danych, do naszej skrzynki pocztowej czy nawet znaleźć i pobrać jakieś dane znalezione w Internecie.

Szukasz szkoleń komputerowych? Zobacz: szkolenie Power Query

Fajne w tym jest także to, iż po tym jak zdołamy sięgnąć po dane na przykład z Excela to będziemy mogli je odświeżać. Więc nie straszne dla nas jest to jeśli zmienimy jakąś treść, dane czy po prostu dodamy jakiś folder. Bez problemu uda się nam odtworzyć to samo po naciśnięciu przycisku odśwież. Ponadto bardzo wygodne w tym dodatku jest fakt, iż daje on możliwość wyklikania funkcji. Chodzi tutaj o to, iż nie musimy znać nazwy funkcji, żeby z niej skorzystać. Wystarczy zaznaczyć kolumnę i dać znać co chcemy wiedzieć z niej. Można te dane filtrować, grupować i sortować. A na końcu zrobić raport.