Czy zwinne zarządzanie projektami sprawdzi się w każdej firmie?

Zastanawiasz się nad zmianą swojej ścieżki zawodowej czy też zdobyciu nowych umiejętności i praktycznych kwalifikacji, które pozwolą ci znaleźć atrakcyjne i dobrze płatne stanowisko pracy? Interesującą opcją mogą się dla ciebie okazać biznesowe szkolenia dla kierowników, w tym przede wszystkim szkolenia project management. Dlaczego akurat project management? O tym dowiesz się już za chwilę.

Project management – czyli co?

W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o zarządzaniu projektami, czyli właśnie project managemencie. Jest to jeden z najdynamiczniej się rozwijających obszarów ludzkiej kariery zawodowej.

Oczywiście ma to przede wszystkim związek z rozwojem czy też może ewolucją samych projektów. Są one coraz bardziej skomplikowane, złożone i wielowątkowe. Ich realizacja wymaga sporego nakładu pracy a to od niej w dużej mierze zależy powodzenie oraz finansowa stabilizacja każdego przedsiębiorstwa.

Aby projekt został zrealizowany – całościowo i w terminie – konieczne jest dobranie odpowiedniego sposobu zarządzania. Obecnie na świecie popularnych jest kilka podejść do zarządzania projektami, między innymi Prince2 czy PMI. Najpopularniejszym sposobem pozostaje jednak Agile, czyli tak zwane zwinne zarządzanie.

Czym Agile wyróżnia się od tradycyjnego zarządzania? Czy zawsze jest to lepsze rozwiązanie? Metoda tradycyjna – tak zwana kaskadowa, w której projekt traktowany jest jako integralna całość realizowana zgodnie z odgórnym planem, budżetem i harmonogramem sprawdza się bardzo dobrze, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim dotyczyć musi bardzo prostych projektów, w których większość niewiadomych da się przewidzieć. W przypadku projektów złożonych i skomplikowanych lepiej sprawdzi się zarządzanie zwinne, czyli Agile. Nauczyć się go możemy idąc na szkolenie Agile przeznaczone właśnie tej metodologii.

W Agile projekt to tak naprawdę kilka niezależnych etapów jego realizacji. Każdy z nich traktowany jest indywidualnie i na jego podstawie ustalane są dalsze działania. Nie ma jednego odgórnego planu, ciągle wprowadzane są niezbędne zmiany i modyfikacje.