Freelancer – jak to działa?

Jeszcze piętnaście lat temu niewiele pracowników wyobrażało sobie, że normalne będzie wykonywanie swoich obowiązków z dowolnego miejsca na ziemi. Aktualnie, szczególnie w dobie pandemii, większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z mieszkania, jeśli nie jest to całkowicie niezbędne, a posiadając dostęp do laptopa oraz łącza internetowego, sporo rzeczy udaje się załatwić przez sieć.

Freelancer
Na rynku dużą popularnością cieszą się freelancerzy z wielu sektorów. Przede wszystkim będą to: pracownicy IT, księgowi, specjaliści od marketingu, aktualnie jest także wysyp ofert dotyczących szkolenia online w dowolnej dziedzinie. Dla nich wszystkich praca zdalna jest doskonałym rozwiązaniem na niepewne czasy, szansą na osiągnięcie zysków na standardowym dla nich poziomie. Freelancerzy pracują na pojedynczych umowach i dla takich osób konieczne jest poszukiwanie kolejnych zleceń.
Czym muszą dysponować, gdy czeka ich praca w domu przez Internet? Właściwie wiele zależy od branży, jednak podstawowym wyposażeniem będą dedykowane dla ich branży oprogramowanie komputerowe oraz komunikatory online, umożliwiające ciągły kontakt z klientem bądź prowadzenie szkolenia online dla szerszego grona kursantów.

Samokontrola
Samokontrola to podstawa pracy zdalnej. Wynika to z tego, że nie ma obok osoby, która rozliczy z czasu spędzonego przed komputerem. Nie chodzi bowiem o czas, a o osiągnięcie wyznaczonego celu. To jest niezwykle trudne w przypadku pracowników przyzwyczajonych do odgórnej kontroli. Inaczej sprawa się ma w branży szkoleniowej, w której kontakt z kursantami odbywa się w określonym czasie, a inaczej będą wykonywały swoje zadania osoby realizujące projekty IT. W ich dziedzinie praca zdalna może być zrealizowana nawet w nocy, gdy jest to najkorzystniejsza pora, kiedy można się rzeczywiście skupić na zadaniach.