Praca zdalna

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami epidemiologicznymi, pojawiły się nowe formy wykonywania obowiązków pracowniczych, w tym praca zdalna. Do tej pory rzadko wybierana przez pracodawców. Wszystko ma swoje wady i zalety, istnieją też podstawowe założenia, z którymi warto się zaznajomić, by nie zostać zaskoczonym przepisami.

Przede wszystkim przejście na pracę zdalną, może być zalecone w formie ustnej i nie ma potrzeby podpisywania żadnych aneksów do umowy. Jednak po obydwu stronach leży zapewnienie sobie przejrzystości w realizowaniu zadań i czasem wypada sobie zadać nieco trudu, wysyłając choćby maila z zawiadomieniem o zmianie trybu świadczenia pracy na rzecz firmy. Nie każdy ma właściwe warunki mieszkaniowe czy rodzinne, by w prywatnym mieszkaniu zrealizować swoje zadania – co w takim przypadku? To na pracodawcy spoczywa obowiązek znalezienia zastępczego pomieszczenia. Praca zdalna, to w rozumieniu przepisów praca realizowana poza stałym miejscem pracy, nie koniecznie musi być to mieszkanie pracownika.

O tym, jak to powinno przebiegać ze strony pracodawcy, najlepiej wyjaśnią zarządzanie webinary, podczas nich przełożeni poszerzają wiedzę z korzystania z tej metody. Poznają też różnorodne narzędzia do wykorzystania w ich branży. Szkolenia online całkowicie mieszczą się w realizowaniu cyklu szkoleń, a zatem i pracownicy mogą z nich korzystać, poszerzając swoje kompetencje. O ile istnieje taka decyzja ze strony przełożonego.

Osoba zlecająca pracę zdalną ma obowiązek zadbać o wyposażenie pracownika w wymagany sprzęt, nawet jeśli wiąże się to ze zwiększonymi kosztami. Nie każda zatrudniona osoba ma wystarczająco dobrze zabezpieczony komputer oraz dostęp do szybkiego Internetu. To są podstawy, a bez nich bezpieczeństwo danych i możliwość realizowania zadań w wyznaczonym czasie są zachwiane. Gdy z jakiegoś powodu nie jest to możliwe przypomnieć trzeba swoim pracownikom o regułach bezpieczeństwa obowiązujących w sieci.